Ekonomi

Asya borsaları borç tavanı yasa tasarısının onaylanmasının ardından yükseldi

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Başkanı Joe Biden’ın hafta sonu ABD’nin mali yükümlülüklerini yerine getirememesine neden olan bir borç tavanı yasasını imzalamasının ardından keskin bir yükseliş kaydetti.

Uzlaşılan borç tavanı tasarısı Perşembe akşamı Senato’dan 63’e karşı 36’lık bir farkla geçti ve her iki taraftan da Temsilciler Meclisi’nin 60 oy barajını geçmek için yeterli desteği topladı. Çarşamba günü, yaklaşık 72 saat sonra 314-117’yi geçerek Meclisi geçti.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Pazartesi günü yüzde 0,26’lık bir artış görerek, Cuma günkü seanstaki yüzde 4’lük artışından rallisini genişletti. Anakara Çin piyasalarında, Şanghay Bileşik Endeksi marjinal bir düşüş yaşadı ve Shenzhen Bileşik Endeksi eğilimi desteklemek için yüzde 0,25 düştü.

Petrol vadeli işlemleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Suudi Arabistan’ın petrol üretimini günlük ek bir milyon varil azaltma kararında başı çekmesiyle de yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225, Mayıs ayında küresel emsallerine liderlik ettikten sonra %1,67 daha yükselirken, Topix %1,4 yükseldi. Yatırımcıların izlemesi gereken bir sonraki seviye 32.644 olacak ve bu Temmuz 1990’dan bu yana en yüksek seviyeyi kıracak.

Güney Kore’de Kospi %0.32 yükselirken Kosdaq marjinal yükseldi. Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin merkez bankasının yarınki faiz oranı kararı öncesinde %1,07 yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu